sqiten
Home / Receta / Realizuar nga Fundim / Rizoto me ostrike, koper, piper Sichuan dhe pika limoni

Rizoto me ostrike, koper, piper Sichuan dhe pika limoni

Gatimi:

Marrim nje tenxhere e vendosim ne zgarë i hedhim vajin dhe qepen e leme ne zjarr te ulet derisa qepa te skuqet pak. I hedhim orizin e perziejme, mire i hedhim pak kripe e shuajmë me veren dhe e leme derisa vera të avulloje. Më pas i hedhim gjysmën e koprës së grire, gjysmen e ostrikave, i hedhim lëng peshku deri sa që lengu mbulon orizin dhe e leme te ziej me zjarr të embel deri sa te zihet dhe duke I shtuar lengun e peshkut të duhur . Kur orizi te jete gati i zier, fikim zjarrin e leme te pushojë per 1 minute dhe pastaj i hedhim gjysmen e kopres së mbetur, ostrikat gjalpin, lekuren e limonit te grire dhe e perziejmë me nje luge druri fort deri sa orizi te behet i kremosur. E servirim rizoton duke i hedhur siper pika, pika lengu limoni.

Lini një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

two × 4 =