sqiten
Home / Recipes / Made by Fundim / Kërpudha me vezë

Kërpudha me vezë

Kerpudhat nese jan te fresketa, pastrohen dhe grihen ne fleteza te holla,kurse nese jane te marinuara vetem i kullojme nga lengu i tyre. Pastaj ne nje tigan qesim vajin dhe e nxejme dhe ne te qesim kerpudhat derisa te zbuten dhe te avullojne  lengun qe leshojne.Pastaj shtojme kripen ,biberin dhe vegeten dhe specin djeges (sipas deshires ).Pasi te jene zbutur mjaftueshem kete mase e rendisim ne nje ene te qelqit zjarr rerezistuese dhe mbi te qesim vezet  e ziera te grira ne rende  dhe majonezen. Permbi qesim djathin kackavall te grire ne fleta te holla dhe e veme ne furre te nxehete edhe per 5 minuta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 × four =